Dzień zdrowia

„Smacznie, zdrowo, kolorowo.”

21 IV w zalesiańskiej szkole podstawowej obchodziliśmy Dzień zdrowia pod hasłem:

„Zdrowie na talerzu z różnych stron świata.

Celem imprezy było zapoznanie dzieci z podstawowymi składnikami pożywienia, z krajami ich pochodzenia, ale przede wszystkim zaangażowanie uczniów do poszukiwania informacji i zabawy w grupie.

Organizatorzy, czyli panie od przyrody (Donata Gondek i Iwona Wichowska) oraz SK PCK, poprosili klasy IV-VI o przygotowanie informacji na temat walorów zdrowotnych kuchni z różnych stron świata. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki z informacjami o danym kraju, przepisami kulinarnymi, zdjęciami potraw oraz wystawa o produktach i regionach świata, z których pochodzą.

Dowiedzieliśmy się m. in. gdzie można zjeść kurczaka sambal z dipem miętowym, poznaliśmy meksykańskie kąski oraz przeczytaliśmy, że nawet w USA da się znaleźć zdrowe jedzenie.

Ciekawe informacje o kuchni japońskiej przygotowała klasa Vc. Piękne zdjęcia potraw z ręcznie napisanymi ich japońskimi nazwami przyciągały wzrok. Do tej pory rozpoznawaliśmy tylko sushi, teraz wiemy, co to shirumono (japońskie zupy), mushimono (dania gotowane we wrzątku) i inne.

Dzięki zaangażowaniu rodziców z klasy IV b mogliśmy spróbować pyszne, pachnące ,kolorowe i jeszcze ciepłe włoskie potrawy.

Wszystkim dziękujemy za naukę przez zabawę.

Monika Grzegorczyk

menu głównetreść strony