Gra terenowa zorganizowana w ramach projektu „Tu, gdzie żyję”

Gra odbyła się 21 października 2014r. Uczestniczyło w niej 49 uczniów: siedmioosobowe reprezentacje klas szóstych obu szkół biorących udział w projekcie (Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym i naszej). Podczas biegu, którego ważnym współorganizatorem byli harcerze, uczniowie wykonywali następujące zadania:

  1. Grupa botaniczna pod niemiecką kontrolą.
  2. Bitwa Gołkowska.
  3. Zaszyfrowana wiadomość w domu „Zośki”.
  4. Jak ominąć kocioł?
  5. Symbole zapomnianych macew.
  6. Szyfr zaklęty w tablicy ks. Czajewicza.
  7. Poszukiwania zaginionego fragmentu.
  8. Wiadomość.

Podczas całego biegu uczestnicy musieli wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością posługiwania się mapą oraz pokonywać zmęczenie (trasa była stosunkowo długa) i niedogodności pogodowe. Na punktach byli harcerze, to oni wręczali i rozliczali zadania.

Finał biegu odbył się w udostępnionym nam Domu Parafialnym, gdzie na dzieci czekała herbata i kanapki przygotowane przez Radę Rodziców szkoły w Zalesiu Górnym. W oczekiwaniu na kolejne grupy uczestnicy oglądali film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, a także dokonali ewaluacji biegu. Po podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki.

I miejsce – klasa VI b z Zalesia Górnego

II miejsce – klasa VI a z Piaseczna

III miejsce ex equo: klasa VI d z Zalesia Górnego i VI c z Piaseczna

IV miejsce – klasa VI b z Zalesia Górnego

V miejsce – klasa VI a z Zalesia Górnego

VI miejsce – klasa VI b z Piaseczna

Wszyscy uczestnicy otrzymali publikację „Od niepodległości do niepodległości” i słodycze (ufundowane przez Gminę Piaseczno), natomiast członkowie zwycięskiej grupy – dodatkowo gry planszowe, ufundowane, podobnie jak książki, przez Instytut Pamięci Narodowej, którego przedstawiciel, p. Marcin Majewski, powiedział krótko o tym, jak bada się historię i czym jest Instytut Pamięci Narodowej.

Imprezę zakończył p. Jacek Żabicki, dyrektor Krauzówki. Dzieci wróciły do szkół zamówionym uprzednio autokarem.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Izabela Jurek, Agnieszka Gasper

Egzotyczni nauczyciele

Od 15 do 21 września w naszej szkole gościli niezwykli nauczyciele - wolontariusze z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W ramach lekcji języka angielskiego o swoich krajach i obyczajach opowiadali Greczynka Rafaella, Egipcjanka Sophie i Pakistańczyk Noman. Pisali nasze imiona w swoich alfabetach, co wzbudzało entuzjazm uczniów.  I choć po polsku nie mówili wcale nie było większych problemów z nawiązaniem kontaktu. Nasi goście byli zatrzymywani w klasach po lekcjach i zaczepiani na korytarzach. Z dumą pokazywali sobie nawzajem prezenty otrzymywane od dzieci – własnoręcznie wykonane kolorowe bransoletki i koszulki. Przez tydzień na szkolnych korytarzach obok polskiego rozbrzmiewał język angielski – był narzędziem komunikacji, a nie tylko jednym z wielu  przedmiotów.

A popołudniami nasi goście poznawali specyfikę zalesiańskiego i polskiego życia w rodzinach, które przyjęły ich do swoich domów oraz uczestnicząc w atrakcjach przygotowanych dla nich przez nauczycieli. I tak: piekli kiełbaski (drobiowe) przy ognisku, wzięli udział w pikniku zorganizowanym prze mieszkańców Wólki Kozodawskiej oraz wieczorze kulinarnym w Zalesiu. Wybrali się do Fashion House na zakupy. Kibicowali polskim siatkarzom podczas mistrzostw świata oraz młodym piłkarzom z Żabieńca podczas meczu z drużyną z Osiecka. Odwiedzili festiwal Street Art na stacji kolejki wąskotorowej w Piasecznie i zwiedzili park i pałac w Wilanowie. Na pożegnalny obiad przed wyjazdem zostali zaproszeni do restauracji Kołomyja w Konstancinie.

Wizyta studentów była niezwykle ciekawym doświadczeniem, które w miarę możliwości warto powtarzać w przyszłości. Stała się okazją do poznania innych kultur i obyczajów,  sprawdzenia w praktyce znajomości języka obcego i zdobycia motywacji do dalszej nauki.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować pobyt naszych gości, a szczególnie gorąco rodzinom, które przyjęły ich pod swój dach.

Hanna Górecka, Anna Jasik, Joanna Kołkowska


 

Więcej artykułów…

  1. Sprzątanie Świata - klasa 3a
menu głównetreść strony