Aktualności - z życia szkoły

Dzień Edukacji Narodowej

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy szkoły, Uczniowie i przybyli Goście,

Myśląc o kolejnym Dniu Edukacji Narodowej, znalazłam taką strofę:

Za to, że jednak i że pomimo
za to, że z sercem, za to, że z nami
za dni zdobione szczęścia chwilami
za tę cierpliwość z duszą rozdartą
i za tę wiarę, że jednak warto -
dziękujemy.

Dzień Edukacji Narodowej jest największym ze szkolnych świąt. Ten ważny dla całej społeczności szkolnej dzień powszechnie nazywamy Dniem Nauczyciela i radośnie obchodzimy 14 października. Warto powiedzieć o korzeniach tego święta. Jego początki sięgają 1957 roku, kiedy podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana „Kartą praw i obowiązków nauczyciela”, wprowadziła Dzień Nauczyciela, zmieniając datę święta na 14 października w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. W 1982 r. „Kartę praw i obowiązków nauczyciela” zastąpiono „Kartą Nauczyciela” oraz zmieniono przy tym nazwę święta na „Dzień Edukacji Narodowej”. Wtedy również wprowadzono zapis, który z pewnością cieszy każdego ucznia: „Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.

W tym dniu najczęściej mówimy o polskiej szkole, o jej blaskach i cieniach, o możliwościach i sukcesach. A przecież każdy dzień pracy szkoły niesie ze sobą nowe wyzwania, jest pełen ciekawych wydarzeń, jest inny niż miniony i następny, czasami jest bardzo trudny, a czasami mija szybko i radośnie.  Szkoła rodzi się każdego dnia na nowo dzięki pasji, mądrości oraz sile jej pracowników. To im dzisiaj należą się słowa uznania.

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy szkoły,

to Państwu zawdzięczamy, że w naszej placówce panuje niepowtarzalna atmosfera, dzięki której w większości lubimy ją i przychodzimy do niej z chęcią. Dziękuję Wam za to, że zawsze, w każdej dobrej i złej chwili, można liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. Jesteście znakomitymi fachowcami w swoich przedmiotach i nieprzecenionymi wychowawcami, po prostu dobrymi ludźmi. Praca z Wami to nie tylko gwarancja dobrej przyszłości dla naszych uczniów, ale i ogromny zaszczyt.

Dziękuję Państwu za znakomite wyniki naszych uczniów, za liczne projekty, wystawy, występy, wycieczki, laureatów, mistrzów, innowacje, lekcje, konkursy, turnieje, pokazy, dyskusje, rozmowy, uśmiechy, zmiany i za to wszystko, co stanowi naszą zalesiańską szkolną rzeczywistość.

Za to, że jednak i że pomimo
za to, że z sercem, za to, że z nami
za dni zdobione szczęścia chwilami
za tę cierpliwość z duszą rozdartą
i za tę wiarę, że jednak warto

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę Państwu wszelkiej pomyślności, zdrowia i radości, która sprawia, że każdego dnia chcemy do szkoły wracać.

Marta Blauth

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu

 

   

menu głównetreść strony