Aktualności - z życia szkoły

Dzień wolontariatu

 Spotkanie z wolontariuszką ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich

 W środę 12 grudnia osoby uczestniczące w wolontariacie oraz klasy piąte i szóste miały spotkanie o wolontariacie w Afryce, a dokładnie w Ghanie.

Dowiedzieliśmy się przede wszystkim o codziennym życiu dzieci mieszkających w ośrodku Don Bosco. Chłopcy chodzą do szkoły na godzinę 7, więc wyjść do niej muszą o 6. Aby dostać posiłek muszą rano wstać, poznosić drewno aby rozpalić ogień i przynieść wodę.

Do jedzenia mieszkańcy Ghany używają tylko prawej ręki ponieważ lewą uważają za nieczystą, dlatego też myją tylko prawą dłoń aby nie marnować wody. Witać się i żegnać mogą również tylko prawą ręką, inaczej jest to okazanie braku szacunku.

Na pierwszy rzut oka nie ma tam wielu możliwości do zabawy, ale kreatywność mieszkańców może zaskoczyć. Na przykład robią piłki z siatek, instrumenty z puszek a przebrania z najróżniejszych rzeczy.

Pani, która przyjechała nam powiedzieć o tych wszystkich rzeczach sama przez wiele lat była świecką misjonarką w tej właśnie miejscowości i mówiła nam również o wolontariacie. Opowiadała, że dzieci w Afryce dostają różne piłki i inne zabawki z krajów europejskich również z Polski.

Spotkanie było bardzo ciekawe i rozwijające, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat dzieci mieszkających w ośrodku i jego okolicach. Dzięki przedmiotom przywiezionym z tamtego miejsca mogliśmy na własne oczy zobaczyć piłki zrobione z worków foliowych lub ubrania uszyte z papieru. Mamy nadzieję, że nasz szkoła zorganizuje jeszcze takie spotkania bo chyba wszystkim się one podobają. 

Maja Ciupek i Teresa Ciesielska kl.8c


 

menu głównetreść strony