Aktualności - z życia szkoły

Projekt Erasmus+ Let’s get together to achieve more w Zalesiu Górnym

W listopadzie 2018 roku dyrektor szkoły Marta Blauth, koordynatorka projektu Monika Sochacka- Kukiełka oraz  nauczycielka języka angielskiego Dorota Szejner ze Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym zrealizowały pięciodniową wizytę studyjną w ramach projektu Erasmus+ w szkole partnerskiej A Primary School of Makedonitissa w Nikozji. Podczas wizyty poznały dyrekcję oraz całą kadrę nauczycieli tej placówki. Uczestniczki projektu obejrzały obowiązkowe zajęcia edukacyjne w kilku klasach oraz  występy uczniów, będące efektem pracy na zajęciach dodatkowych. Panie uczestniczyły także w zajęciach podczas dnia zdrowego odżywiania, zorganizowanego przez radę rodziców nikozyjskiej szkoły. Głównym celem spotkania w Nikozji było poznanie sposobów aktywnego nauczania i wymiana dobrych praktyk,   podnoszących jakość edukacji. Spotkania toczyły się na poziomie kadry zarządzającej i nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Ciekawym zadaniem podczas pobytu była wymiana doświadczeń w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na podstawie obejrzanych zajęć z dziećmi.

Po kilku miesiącach z rewizytą przyjechała do zalesiańskiej szkoły nauczycielka sztuki Markella Georgiou. Zadaniem stojącym teraz przed uczestnikami projektu jest przedstawienie oferty edukacyjnej szkoły w Zalesiu Górnym i nawiązanie bliższej współpracy w kolejnych etapach międzynarodowego projektu.

W poniedziałek 6 maja 2019 podczas spotkania inaugurującego wizytę studyjną w zalesiańskiej szkole Pani Burmistrz Hanna Kułakowska- Michalak oraz Radna Gminy Piaseczno Joanna Morawska wraz z Gościem z Cypru obejrzały występy szkolnego zespołu folklorystycznego „Ludowianki” i wysłuchały piosenki greckiej w wykonaniu uczniów zalesiańskiej szkoły. Gości przywitali w języku angielskim uczniowie najstarszych klas. Pani Georgiou spędziła w Zalesiu Górnym pięć dni. Uczestniczyła w zajęciach obowiązkowych w szkole (matematyka, informatyka, język angielski, język rosyjski) oraz poza nią (np. w zajęciach w Chojnowskim Parku Krajobrazowym czy wizycie w Muzeum Polin). Nasz Gość był pod dużym wrażeniem spotkania w grupą wolontariuszy robiących „Ośmiorniczki dla wcześniaków” oraz „Czapki Niewidki”. Bardzo interesujący dla nauczycielki z Cypru był spacer po Zalesiu Górnym oraz wizyty u lokalnych artystów Pani Danuty Szymczak oraz Pana Leszka Zadrąga. Pani Markella poznawała również dziedzictwo kulturowe Polski podczas wizyt w Warszawie (Trakt Królewski, Stare Miasto, Łazienki, Wilanów), Konstancinie-Jeziornej i Piasecznie. W piątek 10 maja podczas pożegnania Pani Markella Giorgiou nie kryła wzruszenia mówiąc, że była to dla niej wspaniała wizyta i czuła się u nas jak w domu.

Wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie i zorganizowanie tego tygodnia, bardzo serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się Pani Dorocie Szejner, która przez wszystkie dni była przewodnikiem, tłumaczem i towarzyszem pobytu Pani Markelli w Polsce.

Czekamy na następne wizyty gości w naszej szkole oraz następne wyjazdy nauczycieli z Zalesia Górnego na szkolenia i spotkania z nauczycielami z różnych krajów Europy.

Marta Blauth

Monika Sochacka-Kukiełka

 

menu głównetreść strony