Aktualności - z życia szkoły

Projekt Niepodległa w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym

Szkoła Podstawowa im. Wspólnej europy w Zalesiu Górnym w okresie od 12 września do 30 listopada 2018 roku realizowała projekt „Niepodległa".

Jego celem było przekazanie uczniom oraz lokalnej społeczności wiedzy historycznej i kulturowej na temat II Rzeczypospolitej oraz okoliczności odzyskania niepodległości w skali ogólnokrajowej, jak również lokalnej. W ramach projektu zrealizowano następujące działania:

 

 1. I.              Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości oraz życiem codziennym w II Rzeczypospolitej składająca się z dwóch części. Jedna, składająca się z wielkoformatowych plansz, dotyczyła życia codziennego w II RP oraz postaci mjr. Karola Sęka  a druga składająca się z artefaktów z epoki, znajdowała się w szkole.
 2. II.            Wystawa plakatów pt.: Wspaniali Polscy Nauczyciele -Uczniowie klas ósmych oraz siódmych pod opieką nauczycieli języka polskiego. przygotowali plakaty o polskich nauczycielach, którzy w znaczący sposób przyczynili się do krzewienia polskości oraz rozwoju edukacji w Polsce.
 3. III.           Uczniowie klas I-III przygotowywali kotyliony, flagi polskie oraz dekoracje klas a także poznawali literaturę dziecięcą z okresu II Rzeczypospolitej
 4. IV.          Konkurs na najlepszą dekorację klasy w czasie obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – Wszystkie klasy starsze były zaproszone do udekorowania swoich sal według wytycznych „życie w II RP”. Następnie komisja obejrzała sale i wyłoniła te udekorowane najładniej. Dodatkowo w czasie trwania projektu korytarze szkoły były udekorowane przez uczniów klas młodszych oraz świetlicę.
 5. V.            TYDZEŃ POLSKI w dniach od 5 do 11 listopada składał się z następujących elementów:
  1. a.    wycieczki po Piasecznie - Klasy 4-6 miały okazję zwiedzić Piaseczno z przewodnikiem i dowiedzieć się o historii miasta, głównie w kontekście roku 1918 oraz lat istnienia II RP. Poznali jego narodowy oraz wielokulturowy charakter. Każda z 12 lekcji poprowadzonych przez pana Stanisława Hofmana trwała około dwóch godzin.
  2. b.    Wieczór poezji Chętni uczniowie z klas VII i VIII mieli okazję zaprezentować poezję z okresu II RP. Wieczór był otwarty dla widzów spoza szkoły, głównie rodziców. Wybór utworów bazował głównie na dziełach Kamila Baczyńskiego.
  3.  Festiwal piosenek z IIRP– każda klasa 7-8 oraz 3 gimnazjum przygotowała do wykonania jeden utwór. Festiwal miał miejsce 8. listopada.
  4. W Tygodniu Polskim udało się zaprosić Pana Doktora Jarosława Klejnockiego aby przedstawił dla klas 7-8 oraz 3 gimnazjum wykład dotyczącego literatury w okresie II RP.
  5. Bal Niepodległej- Wydarzeniem wieńczącym wszystkie akcje i projekty zorganizowane w szkole był Bal Niepodległej. W czasie tego wieczoru uczniowie prezentowali stroje z epoki (odbył się konkurs na wyłonienie najpiękniejszych), uczyli się tańczyć popularne w epoce tango, bawili się również do muzyki e epoki. Rodzice przygotowali poczęstunek w barwach narodowych,
  6. Uroczysty apel - 9 listopada odbył się w szkole apel, z udziałem władz lokalnych, zaproszonych przedstawicieli środowiska lokalnego, uczniów rodziców oraz nauczycieli szkoły w czasie którego nadano szkole sztandar. W czasie jego trwania odśpiewano cztery zwrotki Hymnu Państwowego  oraz Hymn Szkoły. Chór szkolny prezentował pieśni patriotyczne , uczniowie klas młodszych mieli również okazję zaprezentowania patriotycznych utworów poetyckich. Niespodzianką było przygotowanie piosenek przez chór rodziców a na zakończenie również wystąpił chór nauczycielski. Była to bardzo ważna uroczystość, po której wszyscy udali się na poczęstunek inspirowany kuchnią polską 20-lecia Międzywojennego.
 6. Wycieczka dla uczestników. Grupa uczniów najbardziej aktywnych i zaangażowanych w czasie trwania projektu pojechała na w drugiej połowie listopada na dwudniową wycieczkę do Gdyni, czyli miasta powstałego w II RP. Zwiedzali tam miejsca związane z okresem II RP oraz historią państwowości polskiej.

Projekt był bardzo ważny i potrzebny dla szkoły, fundusze zewnętrzne umożliwiły zrealizowanie zadań , których nie udałoby się zrealizować bez projektu. Wszystkie założone cele projektu zostały zrealizowane.

 Monika Sochacka-Kukiełka, Sebastian Sęk

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

ZDJĘCIA Z FESTIWALU PIOSENKI:

ZDJĘCIA Z WYKŁADU DRA KLEJNOCKIEGO:

menu głównetreść strony