Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015

„Biblioteki w szkole rządzą!”

program:

1 października „na dzień dobry” godz. 800 – list-sonda skierowany do wszystkich uczniów i nauczycieli:

  • w szkole podstawowej

Szanowny Nauczycielu!

Poproś uczniów, z którymi masz właśnie zajęcia, by odpowiedzieli na następujące pytanie: „Co by było, gdyby nagle zniknęły wszystkie książki?”

– zapiszcie wspólnie odpowiedzi, nawet te najbardziej absurdalne.

Bardzo dziękuję – Biblioteka Szkolna

 

  • w gimnazjum

Szanowny Nauczycielu!

Poproś uczniów, z którymi masz właśnie zajęcia, by odpowiedzieli na następujące pytanie: „Co by było, gdyby ludzie przestali czytać?” – zapiszcie wspólnie odpowiedzi, nawet te najbardziej absurdalne.

Bardzo dziękuję – Biblioteka Szkolna

(Odpowiedzi należy dostarczyć do bibliotek szkolnych. Zostaną one wykorzystane do ewaluacji czytelnictwa w ZSP).

 

1 – 10 października – dla klas IV – VI.

„Aforyzmy o książkach i czytaniu”. Wykorzystanie umiejętności uczniów w posługiwaniu się komputerem – wyszukiwanie informacji w sieci, obsługa programów do pisania i ilustrowania tekstów, obsługa drukarki. Prace można wykonać na komputerach w bibliotece, na kółku komputerowym lub w domu. Najlepsze prace w wersji papierowej będą eksponowane na tablicy „Czytanie na ścianie”, a w wersji elektronicznej na stronie internetowej szkoły.

 

12 – 16 października

Plebiscyt – Książka Roku 2015.

Uczniowie zgłaszają swoje propozycje do 15 października. Tytuły książek powtarzające się najczęściej utworzą listę plebiscytową i zostaną wykorzystane do aktualizacji listy „Książki Naszych Marzeń”.

Głosowanie odbędzie się 16 października. W bibliotece będzie wystawiona urna, do której należy wrzucić podpisaną imieniem i nazwiskiem kartę do głosowania. Na karcie zaznaczamy krzyżykiem jedną wybraną książkę. Jedna osoba może oddać tylko jeden głos. Spośród uczestników plebiscytu będzie wylosowana jedna osoba do nagrody za udział w wyborach. 

Wystawa kronik szkolnych z okazji 70. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej w Zalesie Górnym.

 

19 – 24 października – dlaoddziału „0” i klasy I – III 

„Narodziny Książki” – Zaproszenie dla klas i wychowawców na lekcje plastyki w bibliotece. Uczniowie przynoszą własne przybory plastyczne.

Indywidualne lub zespołowe  wykonane ilustracji do  wyliczanek i wierszyków zostaną wykorzystane jako kartki do książeczek. Jedna klasa – jedna książeczka. Uczniowie sami wybierają ulubione teksty.

 

26 – 31 października

            „Przysłowia mądrością narodów” – zaproszenie dla wielbicieli krzyżówek!

Przerwy międzylekcyjne umilą rozrywki umysłowe.

Wystawa „Wyliczanki i wierszyki” – książeczki wykonane przez uczniów na zajęciach plastycznych w bibliotece.

28 października – wręczenie nagrody dla darczyńców – tortu księgi. Podsumowanie imprez bibliotecznych. Rozmowy na temat „Książki Naszych Marzeń”.

 

menu głównetreść strony