Młody geniusz!

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie szkół podstawowych podległych Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty zmagali się z rozwiązywaniem zadań w konkursach matematycznych i informatycznych.

Uczeń naszej szkoły

Wojciech Mierzejewski

uzyskał tytuł laureata Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego

 i tytuł finalisty Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego "miniLOGIA13".

W imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów serdecznie gratuluję Wojtkowi i życzę kolejnych sukcesów w gimnazjum.

Marta Ryżak

 

3 miejsce w Polsce!

Na początku tego roku szkolnego nasza katechetka, pani  Beata Brzeska, w każdej klasie 4, 5 i 6 ogłosiła, iż jest organizowany Ogólnopolski Konkurs o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej lub pisemnej o postaci ks. Jerzego. Z całej Polski zgłosiło się około 1600 osób, w tym 6 z naszej szkoły. Były to: Julka Białecka, Marysia Kwiatkowska, Jarek Lechowicz, Ula Pisarek, Marysia Wichowska oraz ja, Magdalena Rączka. Zdecydowałam się na wykonanie pracy pisemnej, którą możecie tu przeczytać.

Dnia 28 kwietnia, po uzyskaniu maksymalnej ilości punktów za moją pracę (jako jedna z dwóch osób w Polsce) i jako jedyna zakwalifikowana uczestniczka z naszej szkoły udałam się pod opieką pani Brzeskiej do Warszawy, na Bielany, do szkoły im. ks. Jerzego Popiełuszki na drugi etap konkursu.

Po przyjściu otrzymałam identyfikator ze swoim imieniem oraz nazwiskiem i miałam czas, aby obejrzeć wszystkie zakwalifikowane do drugiego etapu prace. Na wystawie były prace pisemne oraz przepiękne prace plastyczne. Następnie poszłam do ogromnej sali na quiz wiedzy o ks. Popiełuszce. Byłam tam pytana o różne fakty z życia błogosławionego i musiałam napisać kolejną pracę pisemną – o tym, jak ksiądz Jerzy rozumiał słowa ,,Zło dobrem zwyciężaj”, słowa jednoznacznie z nim kojarzone.

Po teście zostałyśmy razem z moją opiekunką zaprowadzone do ogromnej auli na spotkanie z panią Mileną Kindziuk, autorką wielu książek o księdzu, między innymi ,,Popiełuszko. Prawdziwa historia męczennika’’, z której uczestnicy przygotowywali się do konkursu oraz ks. Janem Sochoniem, poetą, kolegą księdza Popiełuszki. Pani Milena stwierdziwszy, że każdy uczestnik po przygotowaniu do konkursu na pewno obeznany jest z osobą księdza, skupiła się na jego mamie, Mariannie Popiełuszko. Opowiedziała nam o jej pobożności i umiejętności wychowywania dzieci na mądrych ludzi. Zaś ks. Sochoń mówił o księdzu Jerzym, o swojej relacji z nim i o kulcie Popiełuszki w wielu krajach. Po ich przemowach każdy ze 160 uczestników otrzymał dyplom finalisty Ogólnopolskiego Konkursu o ks. Jerzym Popiełuszce.

Później udałyśmy się na obiad, a następnie pojechałyśmy na warszawski Żoliborz, do parafii pw. Św. Stanisława Kostki, w której pracował błogosławiony i gdzie znajduje się jego muzeum. W oczekiwaniu na mszę świętą obejrzałyśmy zgromadzone tam pamiątki jak i informacje o księdzu Jerzym Popiełuszce. Zobaczyłam tam między innymi kołyskę, w której mama (Marianna Popiełuszko) kołysała go, gdy był mały, sutannę księdza, jego dokumenty czy też książki i zeszyty. Widziałam również pamiątki trudnych czasów życia naszego bohatera – czasów PRL-u oraz czytałam niektóre z nazwisk ofiar stanu wojennego, także nazwisko Popiełuszki. Na koniec zwiedzania wpisałam się do pamiątkowej księgi.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczysta msza, na której zostały ogłoszone wyniki konkursu. Pod uwagę były brane punkty zdobyte w pierwszym i drugim etapie. Okazało się, że zajęłam 3. miejsce!!! Jako nagrodę otrzymałam medal z wizerunkiem księdza Jerzego zaprojektowany specjalnie z okazji konkursu, książki opowiadające o błogosławionym oraz MP3. Nagrodę tę wręczył mi ks. dr Sylwester Jeż. Po uroczystym wręczeniu nagród i błogosławieństwie wszyscy uczestnicy z opiekunami poszli pomodlić się przy grobie księdza Popiełuszki, a następnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Tym miłym akcentem zakończyliśmy obchody drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce i rozjechaliśmy się do domów.

Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tym konkursie. Dowiedziałam się wiele nowych rzeczy o polskim błogosławionym patriocie, a przy okazji drugiego etapu zwiedziłam ważne miejsca związane z tą postacią i spotkałam osoby, które są znawcami jego życia. Jestem też wdzięczna mojej pani katechetce, Beacie Brzeskiej, za pomoc w przygotowaniu się do konkursu i towarzyszenie mi podczas II etapu w Warszawie.

Magdalena Rączka

Artykuł "Zło dobrem zwyciężaj" do pobrania w PDF

Historyczny wynik w mini piłce nożnej chłopców

W dniach 30 i 31 maja  2015r. odbyły się zawody w piłce nożnej chłopców. Był to etap wojewódzki. W poprzednich etapach trzy razy zajęliśmy pierwsze miejsce.

Nasz skład wyglądał następująco:

  • Wojciech Mierzejewski,
  • Piotr Jordan,
  • Patryk Peda,
  • Tytus Chmielewski,
  • Filip Arak,
  • Adrian Fabiański
  • Filip Kępisty.

Wyjechaliśmy w sobotę o godzinie 7:45 dwoma samochodami  sprzed szkoły. Po dwóch godzinach jazdy dojechaliśmy do Radomia, gdzie rozegrane zostały zawody. Osiem drużyn zostało podzielone na dwie grupy. Pierwszy mecz o godzinie 9:00 niestety przegraliśmy 2:1, mimo iż po pierwszej połowie wygrywaliśmy 1:0. Zostaliśmy  zakwaterowani w szkolnym internacie, w którym dostaliśmy obiad czekając na kolejne mecze. Następne dwa mecze wygraliśmy 2:0 i 8:0. Byliśmy więc drudzy w grupie. Na szczęście, zawody były rozgrywane tak, że pierwsza drużyna z pierwszej grupy grała z drugą drużyną z drugiej grupy, a druga drużyna z pierwszej grupy, z pierwszą z drugiej grupy. Potem zwycięzcy grają o finał. W tym meczu, po pierwszej połowie było 0:0, a po drugiej 1:1. W karnych wygraliśmy 2:0. W finale nie było tak łatwo, ponieważ graliśmy z Warszawą, czyli ze szkołą sportową. Niestety, straciliśmy dwie bramki kończąc spotkanie wynikiem 0:2. Po spotkaniu odbyło się ceremonialne wręczenie nagród. Naszym kapitanem był Tytus Chmielewski, a królem strzelców całego turnieju Patryk Peda, który strzelił dziewięć goli. Każdy mecz trwał dwa razy po dziesięć minut. Pierwszy raz w historii szkoły zaszliśmy tak daleko.

Gratulacje przyjmujemy cały tydzień  :)

Wojtek Mierzejewski, klasa 6

Konkurs "Kalambury Po Angielsku"

W dniu 22 maja został rozegrany konkurs Kalambury Po Angielsku dla klas szóstych. Po wyrównanej walce zwyciężyły dziewczynki z klasy VIb w składzie Zuzia Bielecka,Iza Jabłońska oraz Marta Trojanowska. Zwyciężczynie otrzymały angielskie książki a pozostali uczestnicy łakocie.
 
Gratulujemy!!!
 
Anna Jasik, Joanna Kołkowska

VI Międzyszkolny Konkurs Poezji Śpiewanej

Dnia 26 maja 2015r. odbył się "VI Międzyszkolny Konkurs Poezji Śpiewanej" w Józefosławiu.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów:

  • Małgosia Czublun - kl. 6b
  • Iza Jabłońska - kl. 6b
  • Piotr Ryżak - kl. 5b

Każdy z uczestników wykonał dwie piosenki. Nasi uczniowie zaprezentowani się bardzo dobrze i otrzymali nagrody: Małgosia Czublun zajęła 3 miejsce, a Piotr Ryżak otrzymał wyróżnienie.

Serdeczne gratulacje

Grażyna Babińska

menu głównetreść strony