Teatr Guliwer „O mniejszych braciszkach Świętego Franciszka

3 stycznia 2017 roku uczniowie klas 1b i 1d w Teatrze Guliwer obejrzeli spektakl

z udziałem oryginalnych lalek w żywym planie, przedstawiającyhistorięwędrującego po świecie św. Franciszka, hołdującego zasadzie ubóstwa i umiłowania bliźnich, tych większych i tych najmniejszych.

Podczas swojej wędrówki Św. Franciszek, humorem i dobrocią zjednuje sobie napotkanych ludzi. Pokazuje, jak pogoda ducha i dobre uczynki mogą sprawić, że życie nasze i bliźnich staje się lepsze i lżejsze.

Była to sztuka pełna zabawnych dialogów, ale przesłanie miała całkiem poważne – o tym, jak ważna w życiu jest miłość i dobro.

Eliza Mitak

Wspomnienie z przedstawienia "Jaś i Małgosia"

„ Niech wszystkie serduszka się śmieją,

Niech wszędzie troski maleją,

Niech nikt się na świecie nie smuci,

Niech zło się w dobro obróci”

Takie motto towarzyszyło uczniom z klasy I c i II a, dnia 12.12.2016 na wycieczce do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Dzieci obejrzały barwne przedstawienie pt. „ Jaś i Małgosia”. Piękna scenografia i żywy kontakt aktorów z widzami, którzy przemawiali współczesnym językiem,  dynamiczne dialogi przeplatane grozą i humorem sprawiły, że sceniczna adaptacja bajki według braci Grim  bardzo się dzieciom podobała. Do Zalesia dzieci wróciły bardzo zadowolone.

Wiesława Włudarczyk


Klasa 2a z wizytą u św. Mikołaja

Farmę Iluzji i św. Mikołaja odwiedziła w piątek, 9 grudnia klasa 2a. Wycieczka zorganizowana z okazji Mikołajek przyniosła dzieciom wiele radości.

Wycieczkę rozpoczęła interesująca lekcja o świątecznych zwyczajach z różnych europejskich krajów. Dzieci dowiedziały się między innymi, że we Włoszech prezenty roznosi Baba Jaga zwana tam La Befana a niegrzeczni w tym kraju w świątecznej skarpecie znajdują … popiół. Z kolei we Francji prezentami obdarowuje wróżka Dame Abonde, zaś w hiszpańskich domach Trzej Królowie.

Po wprowadzeniu w świąteczną atmosferę Pani Elf przewodnik, nazwana przez uczestników wycieczki „Elficą”, przygotowała dzieci do wizyty u Mikołaja. Zaczęła od zaproszenia wszystkich do przypomnienia sobie swoich przewinień i wychuchanie ich na kartkę, każdy z nas przecież bywa czasem niegrzeczny. Wszyscy spalili przygotowane karteczki w „Piecu Złych Uczynków”.

Później dzieci odwiedziły „Fabrykę Zabawek”, gdzie zobaczyły elfy przy pracy. Zapakowane prezenty jechały taśmą wprost do worka św. Mikołaja. Chwilę odpoczynku przyniosła wizyta w klubiku filmowym. Tam w kameralnej sali kinowej dzieci obejrzały projekcję krótkometrażowego filmu „Gorączka lodu”. Dalsze losy Elsy i Anny ucieszyły przede wszystkim dziewczynki choć chłopcy także obejrzeli film z zainteresowaniem. Poza tym dzieci mogły zobaczyć „Poczet bajkowych postaci” m.in. z bałwankiem Olafem, Elsą, Panią Mikołajową ale też Grinchem i mogły polatać saniami Świętego Mikołaja.

W oczekiwaniu na wizytę u Mikołaja, dzieci poznały największe atrakcje farmy iluzji. Odwiedziły „Latającą Chatę Tajemnic” unoszoną przez balony, gdzie z racji dużego pochylenia budynku poruszanie się było nie lada wyzwaniem; „Zakręcony domek”, w którym próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie czy to one się kręcą czy jednak domek; tajemniczy „Pokój Amesa”, w którym dzieci tej samej wysokości stając w rogach pomieszczenia robiły się małe lub duże; „Labirynt luster”, który każdy pokonywał mając własną strategię; oraz „Bajkowy Pałac Cieni”, w którym obejrzały wspaniałe cieniowe dioramy, przedstawiające sceny z bajek oraz miały niepowtarzalną okazję odbicia swojego własnego cienia.

Dużo emocji, od radości do strachu, wywołała przygoda „Tajemnica opuszczonej kopalni”. Dzieci, na spotkanie chochlików i ducha, udały się do opuszczonej kopalni. Najprawdziwszą górniczą windą zjechały głęboko pod ziemię, gdzie wyruszyły naprzeciw przygodzie. Ducha udało się spotkać, był bardzo przyjazny i specjalnie dla odwiedzających zagrał na gitarze kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Jedną z ostatnich i najbardziej zapadających w pamięć atrakcji było przejście „Tunelem zapomnienia”. Wirujące w tunelu światła już po chwili powodowały trudności w poruszaniu się, jedyne na czym trzeba się było skupić to zrobienie kolejnego kroku, chwila nieuwagi a nogi się uginały i wszystko zaczynało się kręcić – opiekunowie polegli.

Po wszystkich tych przygodach nadszedł czas na najważniejszy punkt wycieczki – wizytę u św. Mikołaja. W jego przytulnej chacie panowała bardzo świąteczna atmosfera. Mikołaj chętnie odpowiadał na najróżniejsze pytania. Dzieci zaśpiewały mu kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” a jedna z dziewczynek wyrecytowała wierszyk „Kolorowa ortografia”. Mikołaj był pod wrażeniem. Po upewnieniu się, że wszystkie dzieci były grzeczne a te mniej posłuszne obiecały poprawę, Święty rozdał prezenty. Te okazały się być tak samo magiczne jak cała wyprawa do Farmy Iluzji i św. Mikołaja!

Agnieszka Kozieł


Świąteczna wyprawa do Fabryki Elfów klasy Ic

Dnia 21.12.2016 uczniowie klasy I c odbyły wycieczkę na Stadion Narodowy, gdzie zwiedziły Wielką Fabrykę Elfów. Elf, który towarzyszył dzieciom od początku wyprawy podzielił się smutną wiadomością, że zaginęły sanie Świętego Mikołaja i poprosił dzieci, aby pomogły mu je odnaleźć. I tak zaczęło się poszukiwanie sań, a po drodze na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: rozpoznawanie śladów zwierząt, rozwiązywanie zagadek, quizów, rzucanie do celu, układanie puzzli, pisanie listów do Mikołaja i wrzucanie do skrzynek, jazda na koniach, wesoła zabawa na dmuchanym zamku, aż wreszcie ODNALEZIENIE SAŃ! Zaraz czekała na dzieci następna niespodzianka, bo obok w bajecznej komnacie był prawdziwy Święty Mikołaj, który podziękował za odnalezienie jego sań, obdarował każde dziecko Dyplomem Pomocnika Świętego Mikołaja i świąteczną kolorowanką. Do Zalesia dzieci wróciły bardzo zadowolone z wycieczki.

Wiesława Włudarczyk


 

Przedstawienie "Polak Mały"

   Czy można przekazać małym dzieciom wiadomości o naszej ojczyźnie w sposób zrozumiały i zabawny? Można!

Dnia 14 i 15. 11. 2016 w Studiu Koncertowym im Witolda Lutosławskiego TV, uczniowie z klas: 0, I a, I c, II a, II b, II c, II d i III d obejrzeli przedstawienie pt. „Polak Mały". Składało się ono z czterech legend, które przybliżyły historię Polski od początku poprzez Gniezno, Kraków i Warszawę. Utrwaliły również wiersz Władysława Bełzy „ Kto ty jesteś? Polak mały!

Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało.

Wiesława Włudarczyk

 

menu głównetreść strony