Pałac w Wilanowie

W środę była wycieczka do Wilanowa. Zwiedzaliśmy pałac, w którym mieszkał Jan III Sobieski. Było w nim super. To była przyjemność połączona z nauką. Zwiedzaliśmy sypialnie króla, sale do tańców, sypialnie królowej i jadalnie.

                            Jadło

Oto jeden z przepisów z czasów króla Sobieskiego.

Składniki:

 - 12 jajek

- 250 g startego sera

- 1/4 kubka świeżych posiekanych ziół

- 2 łyżki oliwy z oliwek

- 1 łyżka soli

- 1 łyżeczka mieszanki przypraw

10 jajek gotujemy na twardo (ok. 10 minut) w wodzie z łyżką soli. Po ugotowaniu czekamy aż jajka ostygną (albo umieszczamy je w zimnej wodzie, żeby było szybciej) i obieramy delikatnie ze skorupek. Obrane jajka przekrawamy na pół i wydłubujemy żółtka do miski (starając się nie uszkodzić jednocześnie białek).

 Do żółtek dodajemy wszystkie pozostałe (prócz oliwy) składniki (włącznie z dwoma surowymi jajkami) i dobrze mieszamy. Powstałą masą wypełniamy białka.

Niektóre potrawy, które jadano w tamtych czasach teraz wydają się niesmaczne.

Szlachta, mieszczanie i chłopi

W dawnych czasach były 3 warstwy społeczne:

  • chłopi, którzy mieszkali na wsi i bardzo ciężko pracowali,
  • mieszczanie, którzy mieszkali w mieście
  • szlachta, którzy najbardziej lubili mieszkać na wsi w swoich rezydencjach lub pałacach.

 

Tego wszystkiego dowiedziałem się z wycieczki. Mam nadzieję że wszystkim się podobało, a jeśli ktoś planuje odwiedzić pałac w Wilanowie życzę powodzenia.

Staś Mierzejewski, kl. 4a

Wizyta w Instytucie Geofizyki

W dniu 16.10.2014r. uczniowie z klasy IVa i  kółka przyrodniczego,  pod opieką p.Wichowskiej i p.Ryżak, wyjechali na wycieczkę do Belska Dużego, gdzie znajduje się Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zajęcia prowadził młody doktor fizyki,pan Jakub Guzikowski. Tłumaczył nam, jak powstają chmury i huragany, pokazał także uczniom ogródek meteorologiczny i opisał wszystkie instrumenty służące do pomiarów elementów pogody. Zadawaliśmy mnóstwo pytań, dlatego też bardzo dużo się dowiedzieliśmy. Okazało się, że człowiek może wpływać na pogodę i nawet można „zasiać” chmurę deszczową albo ją rozproszyć, aby nie padało.

Wycieczka cieszyła się dużym uznaniem u uczniów. Tylko sama aura mogłaby być nieco lepsza, bo trochę zmarzliśmy.

Jagoda Wichowska, kl. VId

Kl. 3C w Zamku Królewskim

Ola Jakubowska, kl. 3c

Magia mediów

W poniedziałkowy poranek klasa 2b przeniosła się z murów szkoły wprost do jaskini mediowego smoka. Odwiedziliśmy pracowników wydawnictwa Agora, którzy codziennie ciężko pracują by dostarczyć nam dawki najświeższych informacji.

W pierwszej części uczniowie mieli okazję obejrzeć film prezentujący proces tworzenia gazety – od pomysłów na artykuły rodzących się w czasie kolegiów redakcyjnych, poprzez zbieranie informacji, pisanie i korektę tekstów, skład dziennika kończąc na jego druku i dystrybucji. Przygotowanie gazety zajmuje całą dobę. Poranne kolegia zaczynają ten proces ale do druku gazeta wysyłana jest koło północy by o 4 nad ranem dnia kolejnego wyjechać w przygotowanych paczkach do kiosków w całym kraju. W tworzenie jednego numeru gazety zaangażowane jest około 500 osób – to prawie tyle ilu uczniów jest w naszej szkole.

W drugiej części mieliśmy okazję poznać pracę redaktorów radiowych. Obejrzeliśmy studia gdzie tworzone są audycje radia TokFM, Złote Przeboje i Rock Radio, widzieliśmy zarówno stół do montażu audycji radiowych jak i mieliśmy okazję usiąść w fotelu prezentera radiowego. Mieliśmy też możliwość porozmawiania z prowadzącymi jeden z programów, który dał nam wskazówki jak ćwiczyć dykcję z pomocą np.: korka od butelki.

Dziękujemy serdecznie wydawnictwu Agora, pani Paulinie Ruta, panu Marcinowi Osojca i wszystkim, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać za niezwykle ciekawe spotkanie i prezenty.

Magdalena Sułek-Domańska

menu głównetreść strony