Ślubowanie klas pierwszych

 W dniu 18 października 2016r.w Zespole Szkół w Zalesiu Górnym odbyło się jedno z  piękniejszych wydarzeń! Przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej -  naszych najmłodszych kolegów „uczniów klas pierwszych”.

„Uroczystość”, swą obecnością zaszczycili wspaniali goście: Pani Dyrektor Marta Blauth – [która w dalszej części, osobiście dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów], Panie  Wicedyrektor: Natalia Szymaszek i Monika Sochacka – Kukiełka, Wychowawcy, Nauczyciele, Przedstawiciele Rady Rodziców, Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich i bez wątpienia najważniejsi bohaterowie dnia… uczniowie klas pierwszych i ich rodzice!

Całą uroczystość poprowadził, znakomity jak zawsze  w tej roli…  Pan Sebastian Sęk, a gościnnie akompaniowała Pani Magdalena Kamińska – była uczennica Naszej Szkoły.

W przepięknej scenerii Sali Gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym uczniowie klas pierwszych zaprezentowali bogaty program artystyczny…ale?, żeby nie było tak łatwo? wcześniej…uczniowie Małego Samorządu postanowili przetestować swoich młodszych kolegów z wiedzy na temat … Kim są? I w jakim kraju żyją?  Oczywiście milusińscy zdali test śpiewająco!! I mogli przystąpić do ślubowania i uroczystego pasowania … na które czekali z taką niecierpliwością!

   Oj, co to był za dzień!

Uczniowie Starszego Samorządu, również przygotowali niespodziankę,  tym razem muzyczną, w wykonaniu Jagody Wichowskiej uczennicy klasy 2d, ale … to nie był jeszcze koniec atrakcji: były prezenty od starszych kolegów, [własnoręcznie wykonane zakładki do książek], chusty ufundowane przez rodziców…, dyplomy, legitymacje szkolne, a po oficjalnej części uroczystości, smakowite poczęstunki w salach lekcyjnych. A na koniec… finalna niespodzianka! Występ Magika, zaproszonego przez Panie Wychowawczynie klas pierwszych.

Na zakończenie pierwszoklasiści słowami …

„Pani Dyrektor, wiemy to już sami,

Że od dziś już będziemy prawdziwymi uczniami.

Wiemy też, że tu nie chodzi o lanie

Więc bardzo dziękujemy za pasowanie.”

                                                        … podziękowali za wspaniałą uroczystość i wręczyli kwiaty.

Drodzy Pierwszoklasiści !!

                Gratulujemy przyjęcia w poczet uczniów Zespołu Szkół w Zalesiu Górnym i życzymy

„ Niech każdy dzień Waszego pobytu w szkole był radosny i szczęśliwy, by nauka była dla Was przyjemnością, a każdy z Was miał prawdziwego przyjaciela, abyście swoim zachowaniem, postępowaniem oraz wynikami w nauce zasłużyli na miano Wzorowego Ucznia, a tym samym spełnili oczekiwania Waszej Pani Wychowawczyni i Waszych Rodziców.”

Drodzy Rodzice i Nauczyciele !!

              Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie podczas organizacji tej uroczystości

Wychowawcy klas pierwszych

Wywiad z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem

We wrześniu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak udzielił wywiadu Marcelinie Czublun, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem rozmowy.

Marcelina Czublun:  Co należy do obowiązków Rzecznika Praw Dziecka?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka. To dość zagadkowe zdanie jest sednem moich obowiązków. Oznacza to, że Rzecznik Praw Dziecka ma chronić dziecko i jego prawa. Rzecznik podejmuje działania, kiedy dziecku dzieje się krzywda i kiedy zagrożone jest jego dobro. W swoich obowiązkach mam także zapisaną promocję praw dziecka, a więc ciągłe przypominanie dorosłym – a  uczenie tego dzieci – jak ważne są prawa dziecka i czemu należy ich przestrzegać.

 Ile trwa kadencja?

Zgodnie z ustawą kadencja trwa 5 lat, moja pierwsza rozpoczęła się w 2008 roku, a druga w 2013. To będzie moja ostatnia kadencja, gdyż ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

W jakich sprawach i jak skontaktować się z Biurem Rzecznika?

Z Biurem Rzecznika Praw Dziecka można kontaktować się telefonicznie, listownie i mailowo. Najszybszym kontaktem – szczególnie dla dzieci – jest Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12, bezpłatna infolinia działająca od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00. Do DTZu może zadzwonić dziecko z prośbą o poradę lub interwencję w trudnych dla niego sprawach. Dzwonią także osoby dorosłe, które chcą zgłosić łamanie praw dziecka lub poradzić się w trudnej sprawie dotyczącej dzieci. Należy jednak pamiętać, że Rzecznik Praw Dziecka nie zastępuje policji, pogotowia czy straży pożarnej. Jeśli wymaga tego sytuacja, należy najpierw powiadomić odpowiednie służby.

Czy współpracuje Pan z jakąś organizacją na rzecz dzieci?

Rzecznik Praw Dziecka współpracuje z bardzo wieloma instytucjami czy organizacjami, które działają na rzecz dzieci. Dzięki temu może skuteczniej wykonywać swoje obowiązki. Wspiera także swoim patronatem działalność wielu organizacji, które często działają lokalnie i potrafią zdziałać wiele dla dobra najmłodszych.

Z jakimi problemami najczęściej zwracają się do Pana dzieci?

 Do Rzecznika zgłaszane są bardzo różne problemy, najwięcej jednak jest spraw okołorozwodowych. Kiedy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, cierpi najbardziej dziecko. Inną kategorią spraw są sprawy dotyczące przemocy rówieśniczej, dlatego tak bardzo zaangażowany jestem w projekty edukacyjne, w tym te promujące mediację jako sposób rozwiązywania sporów.

Dziękuję za rozmowę.

Koło przyrodnicze

Na zajęciach eksperymentujemy -  poznajemy właściwości powietrza i wody, opiekujemy się zwierzętami i roślinami w salach przyrodniczych. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki.

Iwona Wichowska, nauczyciel przyrody


WOW!-Wiedza o Wodzie

Dnia 11.10.2016r. do naszej klasy przyszły dwie sympatyczne panie z fundacji WWN - Woda Wokół Nas. Przeprowadziły z nami bardzo ciekawą lekcje o skutkach susz i powodzi. W butelce, którą przyniosły był list od mieszkańców krainy WOW. Pisali w nim, że mają kłopot. Mają duży kłopot. Ich wioski zalała powódź, a później nastała susza. Pytali się czy nie znamy sposobów, żeby się przed taką sytuacją obronić.

 W czasie zajęć składaliśmy makietę doliny rzecznej i domów mieszkalnych. Podczas prezentacji zobaczyliśmy  na czy polega susza i powódź. Spisaliśmy na tablicy jakie są skutki suszy i powodzi. Później w grupach na karteczkach mieliśmy napisać jak oszczędzać wodę. Wszystkie pomysły były bardzo dobre. Niestety lekcja szybko się skończyła . To były bardzo ciekawe zajęcia.

                                                                         Jadwiga Mierzejewska - klasa 3d

 

Szkolne grzybobranie

Jesień sprzyja zbieraniu grzybów w lesie. Uczniowie klas szóstych przygotowali modele owocników grzybów, dzięki którym możemy poznać charakterystyczne elementy budowy grzybów leśnych. Znajomość tych cech pozwoli odróżnić trujące od jadalnych. Uczennice z Vc potraktowały temat literacko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy.

Nauczyciele przyrody i Szkolne Koło PCK


menu głównetreść strony